Qualifying Presentation Schedule

2019 Second Year Qualifying Presentations

Wednesday, April 24
2:00 PM - KGL 116
Yun Chang
Major Discourse: Stability Properties and Dynamics of Oceanic Gyres and Eddies
Minor Discourse: Northern Hemisphere Stationary Waves and Poleward Energy Transport
Committee: Mary-Louise Timmermans, Ronald Smith, Alexey Fedorov, John Wettlaufer
PREComm: Mark Brandon, Jun Korenaga

Thursday, April 25
12:50 PM - KGL 101/102
Yu Liang
Major Discourse: Linking the Madden-Julian Oscillation, Tropical Cyclones and Westerly Wind Bursts as Part of El Niño Development
Minor Discourse:  A Re-Examination of Rotational Effects on Double Diffusive Convection
Committee: Alexey Fedorov, Mary-Louise Timmermans, Juan Lora, Ronald Smith
PREComm: Jun Korenaga,  Bhart-Anjan Bhullar

Friday, April 26
8:30 AM - KGL 101/102
Joachim Katchinoff
Major Discourse: Tracing Climate and Weathering Feedbacks Through Earth’s History
Minor Discourse: Osmium Systematics in the Late Paleozoic and Early Mesozoic
Committee: Noah Planavsky, Ruth Blake, Alan Rooney, Pincelli Hull
PREComm: Ronald Smith, Bhart-Anjan Bhullar

Friday, April 26
11:30 AM - KGL 101/102
Ulla Heede
Major Discourse: Timescales and Mechanisms for the Tropical Pacific Response to Global Warming
Minor Discourse: Anthropogenic Aerosols’ Effect on the Climate from a Global Climate Model Perspective
Committee: Alexey Fedorov, Ronald Smith, Juan Lora, Natalie Burls (George Mason University)
PREComm: Jun Korenaga,  Bhart-Anjan Bhullar

Thursday, May 2
10:00 AM - KGL 116
Zhongtian Zhang
Major Discourse: Early Differentiation in the Mantle of Mars: A New Theoretical Framework
Minor Discourse: Grain-Growth Kinetics in Olivine Aggregates: Implications for Grain-Boundary Sliding in the Upper Mantle
Committee: David Bercovici, Shun-ichiro Karato, Jun Korenaga, John Wettlaufer
PREComm: Ruth Blake, Mark Brandon

Tuesday, May 7
1:00 PM - KGL 116
Jack Shaw
Major Discourse: Community Evolution across the Phanerozoic
Minor Discourse: Photosymbiosis in Planktonic Foraminifera across the Paleocene-Eocene Thermal Maximum
Committee: Pincelli Hull, Derek Briggs, Casey Dunn (EEB), Jacques Gauthier, Noah Planavsky
PREComm: Bhart-Anjan Bhullar, David Evans

***
Procedure: Student will give no more than a 40 minute presentation (30 minutes on the Major Discourse and 10 minutes on the Minor Discourse). This is immediately followed by brief period (approx. 5 minutes) of questions from the general audience.

Attendance:

Required: by the Advisor, Advisory Committee, DGS and PREcomm. 

Optional: Other interested faculty and students are invited to attend the presentation and the subsequent brief general-question period.

All are welcome to the presentation.  Only G&G and invited external faculty may attend the in-depth question period.